top of page
Obrázek autoraDita Papežová

Zatoč se střevní chřipkou dříve než začne

Aktualizováno: 17. 8.

Zkraje tohoto týdne nás doma navštívila střevní chřipka🤢. Tak jsem se rozhodla podělit se s vámi o zkušenosti a preventivní opatření, která nám pomohla zvládnout tuto návštěvu co nejmírněji. Naše dvou a půl letá dcerka odpadla jako první. A protože jsme věděli, odkud viróza přišla a kolem nás už tahle viróza chvíli lítala (bohužel jsem tomu nevěnovala pozornost včas), bylo nám docela jasné, co nás čeká, ale věděla jsem, že nás to nemusí všechny odrovnat. Malá nakonec 24 hodin zvracela, dva dny měla lehký průjem a bolesti bříška. Mně nakonec jen bolelo břicho, i když zpočátku mi bylo nevolno dost. A manžel nakonec zůstal fit úplně. Snad jen o lehké únavě se zmínil. A jak jsem na to u nás šla? 🤔

 

Kolem všechny bolí bříško (při nejlepším), co dělat? 🤒

Pokud někdo v domácnosti onemocní střevní virózou, je velmi pravděpodobné, že ty malé mršky naskáčou i na ostatní členy domácnosti a v rámci pár hodin se na záchodě všichni prostřídáte. Co tedy s těmi, kterým je ještě dobře? 🤷‍♀️

 

Čím méně bakterií zvenčí, tím lépe 🦠

 

  1. Časté a důkladné mytí rukou je zásadní 🧼. Používej non-toxic mýdlo a myj si ruce po každém kontaktu s nemocným nebo předměty, kterých se dotýkala.

  2. Důkladně čistěte společné plochy, kterých se všichni dotýkají (kliky, vypínače, umyvadlo, vodní baterie, záchod atp.)

  3. 🪥Kartáčky na zuby: Pokud mýváte kartáčky ve společném kelímku, určitě je oddělte. Pokud jste ještě fit, klidně si vezměte kartáček nový. (Vyléčení si po viróze nahradí kartáčky novým vždy!)

 

Nastav si trávení 🍲

  1. Jez lehce stravitelnou stravu, která připraví tvůj zažívací trakt na nežádoucí návštěvníky. Vyhni se 🚫 průmyslově zpracovaným potravinám, smaženým, slazeným a těžkým jídlům i většímu množství mléčných produktů. Zaměř se na polévky, vývary, rýži, quinou, zeleninu, libové maso a ryby.

  2. Vynech kávu a další kofeinové nápoje.

  1. Nezapomeň na přirozená probiotika = fermentované potraviny: Kvašené zelí, kimchi nebo kvašenou řepu. Tyto potraviny obsahují prospěšné bakterie, které podporují zdraví střevní mikroflóry. Čím víc místa zaberou ty prospěšné bakterie, tím méně místa zbude pro ty patogenní.

  2. Probiotika v tabletách 💊 - Protože jsem už cítila nekomfort v břiše, rovnou jsem si zobla tabletku jednodruhových Saccharomyces boulardii (zdravizevnitr5 - sleva), která napomáhají správnému osídlení střeva a mají vliv na biofilmy střevní sliznice. Lze je kombinovat i s dalšími probiotiky (bifidobakterie, laktobacily). (Na výběru probiotik si dejte záležet a kupujte ideálně čisté složení).

  3. Hydratuj tělo včas 💧. Protože střevní virózy dehydratují. Dej si kokosovou vodu (bohatá na minerály podporující hydrataci). Pij zklidňující bylinné čaje - zázvorový, fenyklový nebo heřmánkový (na ten pozor, ve větším množství může i projímat). Tyto čaje uvítá i již nemocný.

 

Jsi-li "hlava domácnosti", připrav se na nejhorší 👩‍👧‍👦

Protože jsem věděla, že jestli padnu, tak nebudu mít sílu si udělat vývar, uvařit pro ostatní natož něco uklidit, tak jsem se hned, po opečování malé, pustila do příprav.

 

  • Dej pomalit kuřecí vývar (4-6 hodin) 🍲

  • Ukliď si v kuchyni a koupelně

  • Připrav ručníky, utěrky, kyblíky, dezinfekci na povrchy (mám od sonnetu), náhradní povlečení a deky. 🛏️

  • Namoč rýži nebo quinou - je pak snáze stravitelná

  • Nakrájej si zeleninu, kterou pak jen hodíš na páru, do trouby nebo do vývaru, když by bylo potřeba. V dóze ti v lednici nakrájený vydrží i pár dní.

  • Udělej nebo objednej nákup  🛒, abys nic nemusela, když náhodou lehneš taky (libové maso, kokosovou vodu, kořenovou zeleninu, rýži/quinoiu, bylinné čaje, atp…).

  • Do mrazáku připrav kostky ledu z čajů, filtrované vody a kokosové vody.

  • Cokoliv dalšího, co tě napadne, že bys chtěla mít připravené, když ti nebude dobře

 

 

A když už to lítá… 🤮

Pokud už viróza propukla a je nám zle, je důležité dodržovat následující kroky:

  1. Lehká strava🍲: Vývary - klidně čisté či lehce osolené. Rýže a zelenina vařená ve vývaru.

  2. Probiotika💊: Saccharomyces boulardii, která pomáhají vyrovnávat střevní mikroflóru a bojovat proti patogenním bakteriím.

  3. Elektrolyty a hydratace: Udržuj hydrataci pomocí elektrolytů a bylinkových čajů či kokosové vody🥥. Fenyklový a heřmánkový čaj uklidňují zažívání. Velmi vhodný je zázvorový čaj. V horších stavech při zvracení pijte po lžičkách.

 

U malých dětí:

  • Pokud jsou ještě kojené, určitě kojte - zajistíte tím hydrataci i výživu. A to i když jim je více, než 1 rok 👶 (naší malé je 2,5 a mlíčko bylo první dva dny jediné, co pozřela, i když často i vyzvracela).

  • Černý čaj a kola spíše NE - babské rady, které mohou fungovat, ale může být i dost nežádoucí, protože obsažený kofein zabraňuje vstřebávání minerálů a tím může urychlit dehydrataci ⚠️ těla. Raději zvolte jemné bylinné čaje 🌿 - zázvor, fenykl, heřmánek. Můžete je i lehce osladit.💧

  • Pokud dítě něco sní, zaměřte se na výživnost (piškoty a bílý rohlík nechte v obchodě). Vhodné jsou vývary, krémové polévky (bez smetany - krémové díky rozmixované zelenině), rýže vařená ve vývaru s kuřecím masem na páře (bez koření, jen osolené). Pokud je dítě vybíravé, klidně zvolte i oblíbené těstoviny a také je uvařte ve vývaru.

 

Když už je zas dobře 😌

Do "normálu" se vracejte pomalu. Dopřejte sobě i svému zažívání dostatek času na rekonvalescenci. Zkuste tam rovnou neposlat hambáč, dortíky nebo kafe a místo toho začněte čistým, opravdovým, průmyslově nezpracovaným jídlem. Pijte dost filtrované vody, jemných bylinných čajů. Odpočívejte. Zařaďte fermentované potraviny, ať podpoříte rozmanitost střevního mikrobiomu. Nezapomínejte ani na PREbiotika, ať mají vaše bakterie co jíst. 🌿

 

Závěrem 🌟

Ne vždy se vám povede na virózu vyzrát, i kdybyste se na hlavu postavili. Vždycky záleží, jak moc agresivní bacil vás postihne. Ale vždy můžete myslet na prevenci ještě dříve, než se s virem potkáte. Péče o zažívací trakt je důležitá nejen v období, kdy kolem nás létají střevní chřipky, ale konzistentně po celý rok. Pravidelná konzumace lehce stravitelné stravy, fermentovaných potravin a dostatečná hydratace mohou výrazně přispět k našemu celkovému zdraví a odolnosti vůči nemocem nejen zažívacího charakteru. Doufám, že tyto tipy vám pomohou stejně, jako pomohly nám.

19 zobrazení0 komentářů

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page