top of page
Obrázek autoraDita Papežová

Stravování dětí. Co když dítě nejí to co mu dám?

Dětské stravování je někdy opravdová věda. Snažíme se dětem připravit co nejvýživnější jídlo a oni ho kolikrát ani neochutnají. Je to frustrující a máme chuť to často vzdát. Proč to tak děti mají?


Proč děti odmítají některé potraviny, které jim připravíme?

  1. Evoluční preference: Děti mají od přírody sklony preferovat sladké chutě, což má kořeny v evoluci. Sladká chuť znamenala energeticky bohaté a bezpečné potraviny jako ovoce nebo med. Naopak hořká chuť mohla znamenat jedovaté rostliny. Takže když dítě "odmítá" brokolici, není to proto, že by tě chtělo naštvat – prostě jeho tělo reaguje na instinkty, které máme všichni zakořeněné.

  2. Změna chutí: Děti mění své chutě prakticky neustále. Co jim chutnalo minulý týden, může být tento týden úplně mimo. Ale to je normální – každý tím prošel.

  3. Vliv okolí: Ve školce nebo škole děti vidí, co jí ostatní, a často to chtějí taky. A ne vždy je to ta zdravější varianta.

  4. Jí očima: Děti často rozhodují o jídle jen na základě toho, jak vypadá. Když jídlo nevypadá barevně nebo lákavě, nemají o něj zájem, i když je chuťově skvělé.

  5. Špatné návyky od malička: Někdy, v touze, aby dítě "aspoň něco snědlo", sáhneme po jednoduchých potravinách, které jsou rychlé a děti je většinou milují, jako rohlíky nebo těstoviny. To je sice z krátkodobého hlediska řešení, ale dlouhodobě to učí děti preferovat rychlé sacharidy a potraviny s nízkou výživovou hodnotou.

    • Ale! Pokud to tak máš, není potřeba se obviňovat. Vždycky je čas na změnu, i když to bude vyžadovat trpělivost. Každý malý krok se počítá.


Jak zařídit, aby děti něco zdravého jedly?

S velkou dávkou trpělivosti. Nabízet, nabízet a nevzdávat to, ani když si nabízené jídlo nevezmou ani po sté. A hlavně - jít příkladem. Mám vlastní příklad s brokolicí u své dcerky. Brokolici nabízím od prvních příkrmů, ale ona ji nechtěla ani ochutnat. Ochutnala cca v 1. roce a následovalo roční "kytičky ble". To bylo až do dvou let. Někdy po 2. roce snědla jednu maličkou kytičku se slovy "To mi chutná, ale další neci". A dnes? Snědla celou hrst brokolice k obědu a tvrdila mi, že je to její nejoblíbenější zelenina!


A jak jsem brokolici nabízela?

Jak jsem to dělala? Bez nátlaku. Děti se učí nápodobou. Když jsem měla brokolici já, dala jsem jí na talíř i jí – klidně jen malý kousek. Postupně si na ni zvykla, protože viděla, že je to normální součást našeho jídla. Je důležité, aby se děti učily tím, co vidí u nás, a pokud možno, společně u stolu.


Chcete, aby děti jedli zdravě? A jak vypadá váš jídelníček? Jdete příkladem?



Jak zvýšit výživnost jídel nenápadně

  1. Skrytá zelenina: Zeleninu můžete nenápadně přidat do oblíbených pokrmů dětí, jako jsou omáčky, polévky, nebo dokonce i do pečení. Mrkev, špenát, cuketu nebo brokolici stačí rozmixovat a přidat například do těsta na buchty, palačinky nebo dezerty. Tak dítě dostane důležité vitamíny, aniž by si toho všimlo.

    • Nahraďte část klasické pšeničné mouky celozrnnou nebo špaldovou, a přidejte pohankovou, kokosovou nebo mandlovou. Stačí nahradit třeba 30 % objemu a těsto zůstane stále vláčné. Také přidejte nastrouhanou mrkev nebo cuketu pro extra vlákninu a vláčnost.

  2. Zdravé sladkosti: Gumoví medvídci nebo čokoláda nemusí být zakázané. Stačí vyrobit domácí verze. Na medvídky použijte Grass Fed želatinu (používám tuhle - zdravizevnitr5 - sleva 5%) a ovocnou šťávu (maliny, borůvky jsou skvělé). Na lámanou čokoládu zase 100% čokoládu, kakaové máslo, sušené ovoce a ořechy. Do sladkostí můžete nenápadně přidat vitamíny, betaglukany nebo superpotraviny jako spirulinu či sušená játra.

  3. Proteiny: Kvalitní bílkoviny, jako jsou vejce nebo luštěniny, přidejte do snídaňové kaše nebo pomazánek (např. hummus z červené čočky). Tak zajistíte, že dítě bude syté a dostane potřebné živiny pro růst.

  4. Barevné talíře: Servírování je hra! Využijte barevnou zeleninu a ovoce a vytvořte z ní na talíři různé obrazce. Zapojte dítě do přípravy, nechte ho zeleninu krájet a skládat do tvarů.

  5. Domácí nápoje: Smoothie zvládne schovat ledacos! Kefírová nebo jogurtová smoothie jsou plná probiotik. Přidej semínka, superpotraviny jako spirulinu, camu camu nebo rakytník. A opět – zapoj děti!

  6. Domácí nanuky a zmrzliny: U nás jednu dobu frčely nanuky víc než oběd, tak jsem vymyslela "supernanuk" – kefír, vaječný žloutek, kvalitní kolagen, hromada malin a borůvek, banán (na oslazení), případně vanilka nebo javorový sirup. A voilà, supervýživný nanuk, který má dcera milovala! A pokud chceš rychlou zmrzlinu, stačí zmrzlé ovoce (nebo jen banán), trochu tekutiny (mléko, voda, džus) a dobrý mixér.


Rychlé recepty:

  1. Stracciatellová zmrzka: 2 zmražené banány, 1/4 kokosového mléka z plechovky nebo jiného mléka, vysokoprocentní čokoláda (alespoň 70 %), trochu vanilky. Smícháš, zamixuješ a máš hotovo.

  2. Ovocný talíř s dipem z tvarohu a medu: Barevné ovoce jako jahody, borůvky, maliny nebo banány s tvarohem smíchaným s trochou medu. Pro doplnění tuků přidávám lžičku lněného oleje.

  3. Domácí tyčinky z ovesných vloček: Základní směs ovesných vloček, banánu a semínek (chia, lněné). Pečou se krátce a můžete je připravit na celý týden. Recept můžete obměňovat podle chuti – čokoládové čočky (alespoň 70 %), ořechové máslo, sušené bobulové ovoce, goji apod.

  4. Wrap s hummusem a zeleninou: Wrap naplněný hummusem, salátem, paprikou a mrkví. Můžete přidat i kousek libového masa nebo sýra. Je to spíše už pro starší děti, které uvítají změnu – namísto chleba celozrnná tortilla (pozor na složení).

  5. Zeleninové hranolky s jogurtovým dipem: Nakrájejte mrkev, okurku a papriku na tenké hranolky. Vedle do misky smíchejte jogurt nebo zakysanou smetanu s česnekem a/nebo bylinkami (pažitka, petržel, tymián, kopr) – dle preferencí.


 

Co nejčastěji slýchám od maminek?

"Mé dítě jí jen u pohádky."

Toto bohužel momentálně vídám velmi často. A ani mě se tato fáze nevyhnula. Nicméně je na místě tento zvyk co nejdříve eliminovat nebo ho, v ideálním případě, nikdy nezavést. Jídlo bychom měli jíst (ano, i my) ideálně v plné přítomnosti. Protože trávení neprobíhá jen v břiše, ale začíná už naší pozorností – čich, zrak – ovlivňuje tvorbu slin, které jsou velmi důležité pro správné trávení. Pokud je dítě naučené jíst u pohádky, okamžitou změnou si nepomůžete. Bude to stres pro vás oba. Zkuste eliminovat pohádku pomalu. Jez vždy s dítětem i u té pohádky. Mluv na dítě a zkoušejte převést pozornost z pohádky na jídlo. Zkus se s dítětem domluvit, že pohádka bude po nebo před jídlem. Nauč dítě „hrát si s jídlem“. Když si dítě s jídlem hraje a u toho jí (nejen hází jídlo na zem), zapojí tak do jídla všechny smysly a maximálně tak podpoří trávení. Můžete například společně krmit oblíbené plyšáky nebo postavičky z oblíbené pohádky.

„Jenže já nevím, co jim mám teda dávat.“

Základem je kombinace bílkovin, sacharidů a zdravých tuků. Může to být například kousek sýra s celozrnnými krekry, jogurt s ovocem a oříšky. Zkus si vytvořit seznam potravin, které máš doma, které děti jedí a jdou snadno vzájemně kombinovat.

„Oni jedí jen suchý rohlík, ovocnou kapsičku nebo sušenky. Nic jiného mi nesní.“

Začněte malými změnami. Třeba místo suchého rohlíku dejte rohlík celozrnný a vedle něj plátek sýra nebo kvalitní krůtí šunky bez konzervantů. Sušenky můžete nahradit domácími ovesnými verzemi. Postupné a malé kroky často vedou k dlouhodobým změnám.

„Moje dítě vůbec nejí zeleninu.“

Zkus zeleninu schovat, jak jsem popsala výše, nebo nabídnout zeleninu hravou formou – třeba jako součást barevných misek nebo ve tvaru malých sendvičů. Některé děti mají rády zeleninové smoothie, které může být zároveň sladké i zdravé. Nebo zeleninu rozmixuj nebo nastrouhej do oblíbených lívanců, palačinek a jiných placiček.

„Já nerada plýtvám jídlem a on to nikdy nesní.“

Jezte společně. Nabízej to stejné jídlo, které máš na talíři ty a tak když to dítě nedojí, můžeš si jídlo ještě přidat na svůj talíř (Nepřejídej se. Na dětský talíř dej část své porce, kterou pak můžeš dojíst. Nech si na přídání, kdyby to dítě náhodou snědlo :D), Nebo pokud to jde, dej nesnězené jídlo do ledničky a zpracuj později,


 

Poděl se i ty o své zkušenosti s dětským stravováním. Máš nějaké tipy, které pomohli tobě, aby dítko více jedlo? Budu ráda, když ho posdílíš do komentáře.

19 zobrazení1 komentář

1 comentariu

Evaluat(ă) cu 0 din 5 stele.
Încă nu există evaluări

Adaugă o evaluare
Vizitator
23 oct.
Evaluat(ă) cu 5 din 5 stele.

Super článek ❤️🍽️

Apreciază
bottom of page